טרילוגיה "עכו אהובתי" "הילא הדור השלישי" (2015)

هيلا الجيل الثالث (2015)

Trilogy "Acco, My Love" "Heela" (2015)

טרילוגיה "עכו אהובתי" (2015) "הילא הדור השלישי", החלק השלישי והאחרון בטרילוגיה "עכו אהובתי", מפגיש את היוצרת עם קבוצת נערים ונערות עכואים שלומדים ועושים תיאטרון במרכז תיאטרון של עכו, בהנחייתו של מסרי, חבר האנסמבל של המרכז ומראשוני היוצרים בו. "הילא" היא מילה בערבית שנפוצה בדרך כלל בין הדייגים ופירושה קדימה.

היצירה, שנולדה ממפגש של סמדר יערון עם קבוצת נערים ונערות המתגוררים בעכו, העלתה שאלות מאד נוקבות של תסכול עמוק מהצורך להרגיש שייכות לארץ, הפחדים מפני העתיד לאור המצב הקיים, הביקורת שלהם על מה שקורה במדינה, המשפחה שנמצאת בתפזורת: חלק נותרו בעזה וחלק נמצאים בגבולות הקו הירוק, והזיקה והרצון לחיים משותפים: הם מרגישים שהארץ שייכת להם מזה דורות בדיוק כפי שהיהודים מרגישים. מפגש זה הביא לשיקוף עולמו של "הדור השלישי" שמתאווה ומקווה לקיום משותף ושוויון.
חלק משמעותי בהצגה יערון מנחה שירה בציבור במיטב הקלאסיקה של השירה העברית - כשהנערים והנערות מעכו משתתפי ההצגה שרים את "ארץ, ארץ, ארץ / ארץ תכול אין עב / והשמש לה כדבש וחלב / ארץ בה נולדנו, ארץ בה נחיה ונשב בה, יהיה מה שיהיה" בעברית ובתרגום לערבית כאשר שירתם מתעמתת את תחושות זהות ושייכות של צעירים בעכו.

בשלושים השנים האחרונות מאז שהמרכז לתאטרון עלה לקרקע חיים בעכו, הוא מורכב מקבוצת אמנים שחלקה הגיע ממרכז הארץ לפני הרבה שנים ומיוצרים עם זיקה חזקה לעיר ולתושביה שחלקם חברים ויוצרים במרכז. "ההשראה וההשפעה של החיים בעיר מעורבת עלי היא עצומה," אומרת יערון, "והקשר והאהבה שלי לעיר ולאנשים הביאה אותי לרצון לתעד באופן אמנותי חלק ממרקם החיים בה." "התמטיקה של הטרילוגיה היא מחקר רב דורי על נשים פלסטיניות אזרחיות ישראל שחיות בעכו ושתי היצירות הראשונות אכן מתמקדות בהן. במובן זה החלק השלישי היה אמור להתמקד בילדה אך לאחר חיפוש ובדיקה בחרתי להתמקד בקבוצה ולא ביחיד."


יצירה: סמדר יערון
שותפים ליצירה: ד"ר נטלי תורג'מן ומייסרה מסרי
פיתוח רעיון ובימוי: ד”ר נטלי תורג’מן, מייסרה מסרי, סמדר יערון
קבוצת הילא: ג'ואינה מסרי, תאמר עבד אלטיף, מרח איוב, מאריה מסרי, מוהיימן חמאד, סירין עבדי, קמר פעור
צילום אימג' ועריכת וידאו: ד”ר נטלי תורג’מן, אושרי כהן, מייסרה מסרי
עיצוב כרזה: מייסרה מסרי
תודות: חייר פודי
מופיעים בווידאו: מחמוד חלואני, עמאר עמאר ואיסחאק אבו עטיה.

 

הילא הדור השלישי - הזמנה

הילא הדור השלישי